MODULO: Gümüştay İnşaat, İnebolu Apartmanı


08 Mar
08Mar


MODULO ile 3 cm’den 70 cm’ye kadar değişen yüksekliklerde her türlü nitelikli dolgu yapılabilir. Ürünler tek kullanımlık ‘kör kalıp’ olarak kullanılırlar ve betona şekil vererek döşemeyi taşıyan yüzlerce betonarme kemer, kubbe ve onları destekleyen sütunlar oluştururlar. Sistem alternatif dolgulara kıyasla benzersiz nakliye, yatay-dikey taşıma ve yer tasarrufu sağlar. Örneğin; 50 kamyon gazbetonluk bir dolgu, 1 kamyon kör kalıpla yapılabilir. Kolay ve hızlı (90 m2/adam-saat) kurulumu sayesinde inşaat süresi ciddi oranda kısalır. Döşeme imalatında kullanılan beton, demir ve diğer tüm dolgu malzemelerinden tasarruf sağlanır, tüm yapı hafifler. Kör kalıpların oluşturduğu boşluk havalandırılabilir ve içinden her türlü mekanik/elektrik tesisat geçirilebilir. Oluşturulan yüzey beton olduğu için üzerine daha sonra serbestçe her türlü zemin kaplaması yapılabilir, tuğla-gazbeton-alçıpan vb. bölme duvar oluşturulabilir. Toprak altında kalan kotlarda kullanıldıklarında yapı Radon gazından ve nemden korunur, ısı ve ses izolasyonu sağlanır. Geri dönüşümlü polipropilen ile üretilen kör kalıplar projeye LEED puanı da kazandırırlar.Kör kalıp sistemi kullanılarak katta hafif dolgu, ters kiriş dolgusu, peyzaj dolgusu, asansör holü dolgusu, temel üzerinde dolgu veya mütemadi temel dolgusu yapılabilirken, sisteme ilave edilecek basit elemanlar ile havalandırılabilir temel oluşturulabilir, sistem modüler yükseltilmiş döşeme yerine kullanılabilir. 


Sorun:

  •  Radyan temel üzerinde yer alan 60 cm’lik boşluğun doldurulması.

İhtiyaç: 

  • Dolgu ve sıkıştırma işçiliğinden uzak, mekanik ve sıhhi tesisatın geçirebileceği, bir problemle karşılaşıldığında rahatça müdahale edilebilecek betonarme yükseltilmiş döşeme.

Çözümümüz: 

  • Modulo System ile dolgu serme ve sıkıştırma işçiliği olmadan, içindeki boşluktan mekanik ve sıhhi tesisat da geçirerek, uygulaması son derece hızlı betonarme yükseltilmiş döşeme elde edildi.

 

REFERANS PROJE DETAYLARI:

  • Uygulama 70 m2 alanda gerçekleşti. 
  • Modulo System H60 kalıpları kullanıldı ve üzerine 10 cm betonarme döşeme oluşturuldu.
  • Toplamda bitmiş yüksekliği 70 cm olan yükseltilmiş döşeme elde edildi Kolay ve hızlı kurulumu sayesinde imalat süresi ciddi oranda kısaldı.
  • Kalıpların altına elde edilen boşlukta sıhhi tesisatın geçirilmesi için kullanıldı.
  • Alternatif dolgu sistemlerine göre Modulo System ile daha ekonomik bir çözüm gerçekleşti.


 Kör kalıpların oluşturdukları boşluklar ile;

1. Geleneksel dolgu uygulamasına alternatif olarak hızlı ve ekonomik bir çözüm getirildi

2. İçinden her türlü mekanik/elektrik tesisatının geçmesine imkan sağladı

3. Oluşturulan boşluk sayesinde ses ve ısı izolasyonu sağlandı


Yorumlar
* Bu e-posta internet sitesinde yayınlanmayacaktır.