S.S.S.


Kör kalıp sistemleri hakkında sıkça sorulan sorular ve cevapları

Hammaddenin büyük bir kısmı geri dönüşümlü polipropilen’dir.
Kör kalıp olarak kullanılan elemanların, asıl amacı betona şekil vermektir. Asıl taşıyıcı döküm sonrası oluşan betonarme yapıdır. Döküm sonrası polipropilen kör kalıbın bir işlevi kalmasa da yapının tüm ömrü boyunca orada kalacaktır.
Kör kalıplar güneşe ve hava koşullarına maruz kalmayacağı için çürüme diye bir şey söz konusu değildir. Kör kalıplar yapının tüm ömrü boyunca bulunduğu yerde bozulmadan kalacaktır.
Tabi ki stoklanabilir, ancak uzun süre güneş ışığında bırakılmamalıdır.
Önce ayakları doldurmak kaydı ile kendi üzerindeki 20 cm’lik yaş beton ağırlığına rahatlıkla dayanabilir. Daha kalın şaplar için hesap kontrolü yapılmalıdır.
Kör kalıpların tüm detaylı kırılma ve delinme testleri için lütfen bizimle irtibata geçiniz. Ancak genel olarak; 4-5 cm’lik donatılı şap ile rahatlıkla 350-500 kg’lik hareketli yükler, 10 cm’lik donatılı şap ile 1.000 kg, 15 cm ve üzeri donatılı şaplarla 1.500 kg ve üzeri hareketli yükler karşılanabilir. Örneğin; Ekim 2013’de İTÜ’de yapılan testler ve sonucunda yazılan rapora göre Modulo H45, 10 cm beton döşeme kalınlığında, 25 cm çapında dik doğrultuda uygulanan 16,28 ton yüke kadar dayanım göstermiştir. Raporun tamamını görmek için tıklayınız.
Hayır, çelik donatı da yükü yayacağı için, donatını üzerinde gezmek daha güvenli olacaktır.
Hayır, ancak kalıbın dört bir tarafından sıkıştırılmış olması gereklidir. Oynayan ve sıkıştırılmamış kalıp kurulurken veya döküm sırasında tehlike arz edebilir. Ancak, birkaç parça bir araya getirildikten sonra dökümü gerçekleştirecek personel ve yaş beton yükünü rahatlıkla taşımaktadır.
Türkiye'nin en çok referansına sahip, en çok projeye kör kalıp sistemlerini tedarik etmiş firması ABS Yapı Elemanları'ndan tedarik edilebilir. www.absyapi.com.tr